12 HALCAMP RALLY 17.08 - 31.08.2014
Pisz - Gdańsk


RELACJA Z 12 HALCAMP – RALLY

PISZ 17.08 - 25.08.2014

     Na 12-tym Halcamp Rally spotkaliśmy się z grupą, znanych z wcześniejszych zlotów Norwegów i Czechów, dla których przygotowaliśmy 9-ciodniowy pobyt w Piszu na Mazurach oraz 6-ciodniowy w Gdańsku.
Pierwszy etap spędziliśmy na terenach pięknego Hotelu „Roś”, gdzie operatywni i bardzo sympatyczni Państwo Szumowscy  przygotowali wspaniałą infrastrukturę zarówno dla żeglarzy jak i dla kamperowców.
Choć sierpniowe niebo nie wyciskało z nas potów, nie narzekaliśmy na umiarkowane ciepło pozwalające nam realizować program rekreacyjno-wycieczkowy. 
Tradycyjnie już powitaliśmy uczestników ciepłym poczęstunkiem, pozwalającym szybko zrelaksować się po trudach, często dalekiej podróży. Dbamy również o komfort spędzania czasu bez dodatkowych obowiązków zajmowania się kuchnią, zapewniając w pakietach wycieczkowych i pobytowych (najczęściej akceptowanych przez naszych gości) poznawanie smaków polskiej kuchni.
Tym razem zwiedzanie miasta rozpoczęliśmy od wycieczki po Jeziorze Roś i Rzece Pisie Statkiem Wycieczkowym „Smętek”, który dowiózł uczestników do Hotelu „Nad Pisą” na poczęstunek kawą z ciastem, skąd świetny przewodnik a zarazem Dyrektor Muzeum w Piszu Waldemar Brenda zabrał gości na zwiedzanie podległego mu obiektu i miasta. Kolejny dzień wypełniła wycieczka łodziami pychówkami po Rezerwacie Przyrody krystalicznie czystą Rzeką Krutynią, którą pod prąd sprawnie odpycha drągiem od dna  tak zwany „sztaker”, pokazując nam czarujące miejsca, a towarzyszące nam kaczki i łabędzie jadły  pokarm z rąk turystów.
Zainteresowanie wzbudziło też zwiedzanie z przewodnikiem Zamku Ryn – pełniącego zarówno funkcje muzealne, centrum kulturalno – konferencyjnego, hotelu z zapleczem SPA, w którego restauracji piliśmy kawę  smakując  słodkości. Po południu zwiedziliśmy jeszcze Mikołajki i pięknie odnowiony stary Kościółek w Okartowie.
Wycieczka na zakończenie pobytu na Mazurach zostanie zapamiętana również dzięki odwiedzeniu i wysłuchaniu koncertu organowego we wspaniale odrestaurowanej w głównej mierze ze  środków europejskich m.in. z Norwegii Bazylice w Świętej Lipce. 
Ponadto odwiedzono Regionalny Park Miniatur w Gierłoży, Zamek i stylową Restaurację „Stara Kamienica” (po raz kolejny bardzo smaczny obiad) w Kętrzynie  i wieczorową porą Hotel – Zamek „St Bruno” w Giżycku, w którego wspaniałej Restauracji „La Bibliotheque” kolacją dopełniliśmy program tej interesującej wycieczki.
Dożynki świętowaliśmy razem z burmistrzem miasta, który zaprosił komandora na scenę, aby uhonorować i wyróżnić nasz udział w tym  ważnym dla mieszkańców dniu. 
Bogaty program turystyczny przeplatał się z zabawami rekreacyjnymi, spotkaniami oraz czasem wolnym spędzanym pod parasolami gościnnego hotelu, który pożegnał nas muzyką, uroczystą kolacją i wspaniałym tortem. 

Gdańsk 26.08-31.08.2014

     Przejazd z Piszu do Gdańska na drugi etap okazał się pechowy dla jednej załogi z przyczepą, której samochód zbuntował się 30 km przed miastem i nie chciał dalej jechać.
Dla organizatorów był to kolejny sprawdzian umiejętności pokonania trudności, z którymi sobie poradzili w zaskakująco pozytywny sposób włącznie z przyholowaniem przyczepy i odstawieniem samochodu do naprawy, co nie zakłóciło uczestniczenia w programie zlotu norweskiej załodze już od pierwszych chwil pobytu na terenie Kamper Parku należącego     do Politechniki Gdańskiej. Jest to teren położony w odległości około 2,5 km od Starego Miasta, ze stanowiskami do serwisu pojazdów caravaningowych, zmywalnią naczyń oraz możliwością korzystania z toalet, pryszniców w położonym w odległości ok. 200 m nowoczesnym Centrum Sportu  Akademickiego Politechniki Gdańskiej. 
Po dniu odpoczynku i aklimatyzacji z ochotą przystąpiono do zwiedzania miasta, po którym oprowadzała, znana i zaprzyjaźniona z poprzedniego etapu na Mazurach i  wcześniejszych zlotów, przewodniczka w języku norweskim Hania Pietrzak.
Zwiedzanie Starego Miasta i wycieczka Galeonem „Perła” z Gdańska do Westerplatte, pozwoliły uczestnikom zapoznać się z ważnymi, charakterystycznymi i historycznymi miejscami tego pełnego turystów, pięknego miasta. Po raz kolejny zapewniliśmy też naszym gościom smaczny obiad w Restauracji „Latający Holender”.
Podczas tego etapu zorganizowaliśmy jeszcze wycieczkę do Parku i Katedry Oliwskiej, gdzie podobnie jak w Świętej Lipce wysłuchano koncertu organowego.
Wzorem poprzednich zlotów odwiedziliśmy pobliski Sopot, a w nim oczywiście Ulicę Monte Cassino, Sopockie Molo no i odnowioną Operę Leśną, po której oprowadzał nas Janusz Walkiewicz – wielokrotny organizator Festiwali Piosenki, skarbnica wiedzy o tej znanej również w Europie imprezie. Zwiedzanie Opery Leśnej zakończyliśmy obiadem w Restauracji „Pod Sceną”.
W przedostatnim wolnym od zwiedzania, ale zajętym indywidualnymi wycieczkami na zakupy dniu odebraliśmy z serwisu naprawionego Nissana z wymienionym sprzęgłem. Właściciele auta zadowoleni z naprawy i możliwości powrotu z grupą do Norwegii nic nie stracili dzięki naszej operatywności z programu zlotu, deklarując powrót za 2 tygodnie na kolejny  13-ty Halcamp Rally do Radkowa u podnóża Gór Stołowych.
Popołudnie spędziliśmy przy wspólnym „dłuuugim” stole  bawiąc się wspomnieniami z udanej dwutygodniowej imprezy.
Zakończony 12.Halcamp - Rally, po otrzymaniu wielu szczerych podziękowań za interesujący i profesjonalnie zrealizowany program zlotu, dał organizatorom wielką satysfakcję oraz nadzieję na kolejne  spotkania.


Organizatorzy Halina i Jerzy Głowińscy

 ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘĆ

Copyright © halcamp-rally, Designed by Maciej Głowiński